Ražný kváskový chlieb

Ražný kváskový chlieb

(podľa pôvodného receptu od Lenky Mančíkovej, www.zdravepecenie.sk)

Kváskový chlieb sa nedá upiecť bez kvásku! Žiadne umelé nafukovadlá a kypridlá, iba poctivý kvások z múky a z vody. V našom prípade z celozrnnej ražnej múky a vody. Kvások získate od Lenky na kurze kváskového pečenia alebo si ho môžete skúsiť založiť podľa návodu.  

Aké ďalšie špeciálne pomôcky budete na pečenie chleba potrebovať? Ošatku – to  je nádoba, resp. košík, v ktorom chlieb kysne a získava krásny tvar – existujú rôzne: okrúhle, podlhovasté, s rôznymi vzormi. Zoženiete ich na kurze kváskového pečenia alebo na internete, v bežnom obchode som ošatky nenašla. Ale poslúži aj akákoľvek miska, ktorá má požadovaný tvar. Ostatné pomôcky určite nájdete v každej bežnej domácnosti.

 Suroviny potrebné na cca 500 g bochník:

150 g aktívneho ražného celozrnného kvásku (rozkvas)
Získate ho z kvásku, ktorý máte v chladničke. Doplňte ho o 100g celozrnnej ražnej múky a 100g vlažnej vody. Zamiešajte a nechajte kvasiť pri izbovej teplote, ideálne cez noc, ale niekedy stačí 6 hodín a je krásne nafúknutý, s kyslou vôňou a bublinkami. Z takto rozkvaseného kvásku si určite odložte 2 lyžice naspäť do chladničky, ako základ pre ďalšie pečenie.

100 g ražnej chlebovej múky

100 g celozrnnej ražnej múky

6 g soli

4 g mletej rasce alebo chlebového korenia (kúpite v DM)

1 lyžička medu (nemusí byť), podporuje to kvasný proces

2 lyžice slnečnicových a tekvicových, vopred namočených semienok

160 ml vody

 Postup:
Suroviny zmiešajte, aby sa dobre spojili. Cesto môžete spracovať v mixéri, ale z mojej skúsenosti je to pri tejto veľkosti chleba zbytočné. Cesto nechajte cca 1 hod odpočívať. Potom ho dajte na pomúčenú dosku, ja používam pohánkovú múku. Prekladaním vypracujte bochník. To znamená, že si cesto pomúčite, aby sa nelepilo a prekladajte okraje smerom dovnútra tak, aby vám jeho  spodná časť zostávala pekne hladká. Toto stačí robiť 1-2 minúty, potom bochník vložte do pomúčenej ošatky, alebo do inej nádoby, v ktorej ho necháte kysnúť. Ideálne cez noc v chladničke, to je tzv. pomalé kysnutie, ktoré chlebíku prospieva. Ak sa ponáhľate, nechajte bochník kysnúť pri izbovej teplote 4-6 hodín.

Keď je bochník vykysnutý tak dajte zohrievať rúru na 250 st., niektoré rúry umožňujú max. 230 st. Do rúry dajte zohrievať 2 plechy, na vrchnom budete chlieb piecť a pomocou druhého vytvoríte v rúre paru, ktorá pomáha vytvoreniu chrumkavej kôrky. Vkladanie bochníka do rúry musí prebiehať rýchlo, preto si najprv všetko potrebné pripravte: papier na pečenie, na ktorý vyklopíte bochník z ošatky a pohár vody, ktorý pred zavretím rúry vylejete do spodného plechu. Rýchlo vyberte z rúry vrchný plech, šupnite naň papier s bochníkom a rýchlo ho vráťte do rúry. Pred zavretím rúry vylejte na spodný plech pohár s cca 250 ml vody. Pečte 15 min na 250, resp. 230 st. , rúru neotvárajte. Potom skúste na chlebík zaklopať, ak vydáva dutý zvuk a má vytvorenú pevnú kôrku znížte teplotu na 200 st a pečte ďalších 20 – 25 min. Ak sa Vám kôrka po prvých 15 minútach ešte stále nepozdáva, nechajte ho ešte 5 minút piecť pri najvyššej teplote a až potom znížte na 200 st. Celková doba pečenia je 35 – 40 minút.

Prosím rešpektujte svoju rúru, každá pečie trochu inak. V mojej bratislavskej rúre napr. pečiem na 250 st. 15 minút, potom ďalších 20 minút na 190 stupňoch a niekedy, keď ešte nemám dostatočnú kôrku, musím ešte 5 minút pridať. Raz sa mi podarilo na chlebík zabudnúť, rúra sa vypla, ale chlebík zostal ešte ďalších  cca 10 minút v teple a bol vynikajúci! 

Chlebík po upečení nechajte vychladnúť na mriežke. Odporúčam Vám vydržať a krájať ho až po vychladnutí – toto je väčšinou z celého procesu pečenia úplne najťažšie ? (najskôr za 2 hodiny).  
Vysvetlenie prečo je super konzumovať ražný kváskový chlebík nájdete tu.  

Domáci ražný kváskový chlieb

 

Share on Facebook
Facebook
Zdieľať
Vilma Vittek o mne

Vilma Vittek

Okrem marketingovej komunikácie som študovala aj výživové poradenstvo a som výživový poradca pre výživu a suplementáciu. V mojom profesionálnom životopise nájdete prácu v medzinárodnej banke, reklamnej agentúre, ale aj organizáciu komunikačných kampaní a verejných zbierok pre tretí sektor.

K výživovému poradenstvu ma priviedla dlhá a náročná životná cesta. Moja práca je mojim koníčkom a všetko čo viem chcem ponúknuť aj Vám. Pomôžem Vám so zmenou životného štýlu, aby ste už po pár týždňoch boli vitálni, štíhli a plní energie. Naučím Vás, ako si tento stav udržať už navždy.

2 komentáre


  1. Author

    V jedálničkoch je individuálne určený počet krajcov celozrnného ražného chleba, jeden má mať 25g.

Comments are closed.