Aj jedna malá zmena je viac ako žiadna, alebo: aj pomaly zájdeš ďaleko

Aj jedna malá zmena je viac ako žiadna, alebo: aj pomaly zájdeš ďaleko

Moji klienti často hovoria, že zavádzanie pravidiel zdravého životného štýlu do ich bežného života je pre nich príliš náročné a stojí priveľa námahy a ďalšieho stresu. Ako na to? Ak ste naozaj odhodlaní zmeniť svoj postoj k vlastnému zdraviu a máte pocit, že je toho na Vás naraz priveľa, začnite veľmi pomaly a postupne. Nesnažte sa všetko zmeniť hneď a na 100%. Aj menej je viac ako nič. Začnite s malými postupnými zmenami.

Ponúkam Vám zopár návodov ako na to.

 

1. Zmeňte k lepšiemu jedno jedlo denne. Napr. skúste začať raňajkovať (tí, čo neraňajkujete) aspoň malú porciu jedla. Alebo vymeňte jednu prílohu denne za niečo zeleninové. Ak to zvládnete a udržíte týždeň-dva tak aplikujte ďalšiu zmenu jedálnička. 

2. Nekupujte spracované potraviny, resp. čokoľvek čo obsahuje cukor, rôzne zahusťovadlá, škroby, emulgátory, farbivá, konzervanty a čokoľvek, čo tam nemá čo robiť (napr. jogurt má obsahovať IBA mlieko a mliečne kultúry, NIČ VIAC). Ak vždy “musíte” zjesť tú fidorku, ktorá chudera leží v špajzi a už čochvíľa bude po záruke tak vedzte, že najlepšia je prevencia: “čo sa nekúpi, to sa nezožerie”. 🙂

3. Pridajte aspoň pár minút pohybu denne. Vystúpte o zastávku skôr, choďte po schodoch namiesto výťahom, choďte peši vždy keď je príležitosť. Kúpte si krokomer. V ňom budete mať prednastavené, že musíte denne prejsť 10 tisíc krokov (hodnota určená Svetovou zdravotníckou organizáciou ako minimálna zdravá denná dávka pohybu). Keď večer zistíte, že ste to ešte nedali, tak treba oželieť večernú telenovelu a vyraziť na prechádzku na splnenie limitu.

4. Choďte do postele o 15 minút skôr, neskôr o polhodinu… bez zapnutého televízora, mobilu a podobných „nevyhnutností“.

5. Dajte si ráno na stôl litrovú fľašu s vodou a povedzte si, že do obeda by mala byť prázdna. A to isté urobte aj poobede.

6. Postupne znižujte množstvo konzumovaného alkoholu.

7. Usmejte sa vždy keď Vás niekto alebo niečo vytočí. Zo začiatku aj nasilu. Narátajte do desať alebo sa začnite sústrediť na vlastný dych. Vedome to rozdýchajte. Poďakujte si večer v posteli za krásny deň (aj keď taký nebol) a porozmýšľajte čo bolo pekné, príjemné a pozitívne.

8. Neprenášajte si hnev do druhého dňa. Začnite aspoň s nejakou pozitívnou myšlienkou, aj keď to zo začiatku budete robiť programovo. Nastavte si do mobilu pripomienku, že si večer máte poďakovať a pochváliť sa, ak to neviete urobiť automaticky. ?

9. Nájdite si parťáka, kouča, poradcu, priateľa, priateľku. Povedzte im o svojom projekte, nenechávajte si ho pre seba. Upleťte si na seba bič. Povedzte to niekomu, kto vám to bude s úsmevom pripomínať a kto vás bude podporovať. Kto vás pochváli za každý jeden malý krôčik a zmenu, ktorú urobíte. Robte zmeny vo dvojici alebo v rámci rodiny.

A čo to vlastne je, „zdravý životný štýl“? Na internete nájdete veľa definícií ale mne sa pri vysvetľovaní osvedčilo vymenovať čo do zdravého životného štýlu určite nepatrí a čo doň určite patrí.

NIE:

Fajčenie, nadmerné pitie alkoholu a užívanie omamných látok a stimulantov

Málo alebo žiaden pohyb

Prejedanie sa, konzumácia priemyselne spracovaných potravín s vysokým obsahom cukru a tuku

Stres

Negatívne myslenie

Málo oddychu, resp. spánku

ÁNO:

Striedma konzumácia prirodzených a nespracovaných potravín s uprednostnením zeleniny a ovocia

Pitie dostatočného množstva vody

Pravidelný pohyb

Pozitívne myslenie

Dostatok spánku

Manažment stresu, resp. jeho adekvátna kompenzácia

 

Kto nechce hľadá dôvody, kto chce hľadá spôsoby 🙂

 

 

Share on Facebook
Facebook
Zdieľať
Vilma Vittek o mne

Vilma Vittek

Okrem marketingovej komunikácie som študovala aj výživové poradenstvo a som výživový poradca pre výživu a suplementáciu. V mojom profesionálnom životopise nájdete prácu v medzinárodnej banke, reklamnej agentúre, ale aj organizáciu komunikačných kampaní a verejných zbierok pre tretí sektor.

K výživovému poradenstvu ma priviedla dlhá a náročná životná cesta. Moja práca je mojim koníčkom a všetko čo viem chcem ponúknuť aj Vám. Pomôžem Vám so zmenou životného štýlu, aby ste už po pár týždňoch boli vitálni, štíhli a plní energie. Naučím Vás, ako si tento stav udržať už navždy.